Neuralink ایلان ماسک تاییدیه FDA را برای مطالعه درون انسانی دریافت کرد

نشان‌واره Neuralink که بر روی صفحه تلفن نمایش داده می‌شود، تصویری از یک کاغذ به شکل صورت انسان و یک کد باینری که روی صفحه نمایش داده می‌شود در این عکس با نوردهی چندگانه که در کراکوف، لهستان در 10 دسامبر 2021 گرفته شده است، دیده می‌شود.

جاکوب پورزیکی | نورعکس | گتی ایماژ

Neuralink، استارت آپ نوروتکنیک که توسط ایلان ماسک موسس شده است، روز پنجشنبه اعلام کرد که از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز دریافت کرده است. اولین بالینی درون انسانی مطالعه.

Neuralink در حال ساخت یک ایمپلنت مغزی به نام Link است که هدف آن کمک به بیماران مبتلا به فلج شدید است که تنها با استفاده از سیگنال‌های عصبی، فناوری‌های خارجی را کنترل کنند. این بدان معناست که بیماران مبتلا به بیماری‌های دژنراتیو شدید مانند ALS می‌توانند در نهایت با حرکت مکان‌نما و تایپ کردن با ذهن خود، توانایی خود را در برقراری ارتباط با عزیزان خود به دست آورند.

این شرکت “این نتیجه کار باورنکردنی تیم Neuralink در همکاری نزدیک با FDA است و اولین قدم مهمی است که روزی به فناوری ما اجازه می‌دهد به افراد زیادی کمک کند.” در توییتی نوشت.

FDA و Neuralink بلافاصله به درخواست CNBC برای اظهار نظر پاسخ ندادند. میزان کارآزمایی تایید شده مشخص نیست. Neuralink در توییتی گفت که استخدام بیمار برای کارآزمایی بالینی آن هنوز باز نشده است.

Neuralink بخشی از صنعت در حال ظهور رابط مغز و کامپیوتر یا BCI است. BCI سیستمی است که سیگنال های مغز را رمزگشایی می کند و آنها را به دستوراتی برای فناوری های خارجی تبدیل می کند. Neuralink شاید شناخته شده ترین نام در فضا باشد، به دلیل مشخصات بالای ماسک، که همچنین مدیرعامل تسلا، اسپیس ایکس و توییتر است.

دانشمندان چندین دهه است که روی فناوری BCI مطالعه می‌کنند و چندین شرکت سیستم‌های امیدوارکننده‌ای را توسعه داده‌اند که امیدوارند آن‌ها را به بازار بیاورند. اما دریافت تاییدیه FDA برای یک دستگاه پزشکی تجاری کار کوچکی نیست – شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا چندین دور آزمایش و جمع‌آوری ایمنی داده‌ها را با موفقیت انجام دهند.

هیچ شرکت BCI موفق به دریافت مهر تایید نهایی FDA نشده است. اما با دریافت مجوز برای مطالعه با بیماران انسانی، Neuralink یک قدم به بازار نزدیک‌تر شده است.

BCI Neuralink بیماران را ملزم به انجام عمل جراحی تهاجمی مغز می کند. سیستم آن در اطراف Link، یک ایمپلنت دایره‌ای کوچک که سیگنال‌های عصبی را پردازش و ترجمه می‌کند، متمرکز است. پیوند به یک سری رشته‌های نازک و انعطاف‌پذیر متصل است که مستقیماً در بافت مغز قرار می‌گیرند، جایی که سیگنال‌های عصبی را تشخیص می‌دهند.

بیمارانی که دستگاه‌های Neuralink دارند یاد می‌گیرند که آن را با استفاده از برنامه Neuralink کنترل کنند. بر اساس وب سایت این شرکت، بیماران سپس می توانند موش ها و صفحه کلیدهای خارجی را از طریق اتصال بلوتوث کنترل کنند.

تایید FDA برای یک مطالعه غیرانسانی یک پیروزی قابل توجه برای Neuralink پس از یک سری موانع اخیر در شرکت است. در ماه فوریه، وزارت حمل و نقل ایالات متحده به CNBC تأیید کرد که تحقیقاتی را در مورد Neuralink به اتهام بسته‌بندی و حمل سخت‌افزار آلوده به روشی ناامن آغاز کرده است. رویترز در ماه مارس گزارش داد که FDA درخواست Neuralink برای آزمایشات انسانی را رد کرده است و گزارش شده است که “ده ها” مشکلی را که این شرکت باید به آنها رسیدگی کند، بیان کرده است.

Neuralink همچنین به دلیل رفتار ادعایی خود با حیوانات مورد انتقاد گروه های فعال قرار گرفته است. کمیته پزشکان برای پزشکی مسئول، که از آزمایش بر روی حیوانات حمایت می کند، بارها ماسک را فراخوانده است برای انتشار جزئیات آزمایشات روی میمون ها که منجر به خونریزی داخلی، فلج، عفونت های مزمن، تشنج، کاهش سلامت روانی و مرگ شده است.

نماینده PCRM بلافاصله به درخواست CNBC برای اظهار نظر پاسخ نداد.

علاوه بر کمک به بیماران فلج، کارشناسان معتقدند BCI ها می توانند روزی به درمان بیماری هایی مانند نابینایی و بیماری های روانی کمک کنند. ماسک قصد خود را برای Neuralink برای بررسی این موارد استفاده در آینده و همچنین کاربردهای بالقوه برای افراد سالم ابراز کرده است.

ماسک در یک رویداد استخدام «نمایش و بگو» در اواخر سال گذشته حتی ادعا کرد که قصد دارد روزی یکی از ایمپلنت‌های Neuralink را خودش دریافت کند.

ماسک در آن زمان گفت: “شما می توانید یک دستگاه Neuralink در حال حاضر کاشته کنید و حتی نمی دانید.” “در واقع، در یکی از این دموها، من این کار را خواهم کرد.”