JPMorgan در حال توسعه مشاور سرمایه گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی ChatGPT است

جیمی دیمون، مدیر اجرایی جی‌پی مورگان چیس، در حال برنامه‌ریزی برای اولین بار در چهار سال گذشته از سرزمین اصلی چین است، زیرا بانک آمریکایی آماده میزبانی سه کنفرانس در شانگهای در پایان ماه مه است.

جولیا مارکی | بلومبرگ | گتی ایماژ

جی پی مورگان چیس CNBC دریافته است که در حال توسعه یک سرویس نرم افزاری شبیه به ChatGPT است که برای انتخاب سرمایه گذاری برای مشتریان به شکل مخرب هوش مصنوعی تکیه می کند.

طبق یک پرونده از بانک مستقر در نیویورک، این شرکت در این ماه درخواست علامت تجاری محصولی به نام IndexGPT را داد.

بر اساس این پرونده، IndexGPT از «نرم افزار محاسبات ابری با استفاده از هوش مصنوعی» برای «تجزیه و تحلیل و انتخاب اوراق بهادار متناسب با نیاز مشتری» استفاده می کند.

موفقیت ویروسی فناوری ChatGPT OpenAI در سال گذشته، کل صنایع را مجبور کرد تا با ورود هوش مصنوعی دست و پنجه نرم کنند. ChatGPT که از مدل‌های زبانی عظیم برای ایجاد پاسخ‌های انسانی به سؤالات استفاده می‌کند، رقابت تسلیحاتی را در میان غول‌های فناوری و سازندگان تراشه بر سر آنچه که به عنوان نوآوری بنیادی بعدی شناخته می‌شود، برانگیخته است.

این فناوری طیف وسیعی از کاربردهای ممکن در امور مالی دارد. بانک ها از جمله گلدمن ساکس و مورگان استنلی قبلاً آزمایش آن را برای استفاده داخلی آغاز کرده اند. این شامل راه هایی برای کمک به مهندسان گلدمن در ایجاد کد یا پاسخگویی به سوالات مشاوران مالی مورگان استنلی است.

اولین محرک؟

به گفته جاش گربن، وکیل علامت تجاری مستقر در واشنگتن، JPMorgan ممکن است اولین شرکت مالی باشد که قصد دارد یک محصول مشابه GPT را مستقیماً برای مشتریان خود عرضه کند.

گربن گفت: “این یک نشانه واقعی است که آنها ممکن است یک محصول بالقوه برای عرضه در آینده نزدیک داشته باشند.”

او گفت: “شرکت هایی مانند JPMorgan فقط برای سرگرمی علائم تجاری را ثبت نمی کنند.” این پرونده شامل “یک بیانیه سوگند خورده از یک افسر شرکت است که اساساً می گوید: “بله، ما قصد داریم از این علامت تجاری استفاده کنیم.”

به گفته این وکیل، JPMorgan باید IndexGPT را در عرض حدود سه سال پس از تایید راه اندازی کند تا علامت تجاری را ایمن کند. او گفت که معمولاً تأیید علائم تجاری تقریباً یک سال طول می‌کشد که این امر به دلیل عقب ماندگی‌های موجود در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده است.

گربن گفت که برنامه‌ها معمولاً به‌طور مبهم نوشته می‌شوند تا به شرکت‌ها وسیع‌ترین حفاظت ممکن را بدهند.

اما پرونده JPMorgan مشخص می کند که IndexGPT از همان طعم هوش مصنوعی استفاده می کند که توسط ChatGPT رایج شده است. این بانک قصد دارد از هوش مصنوعی مجهز به «مدل‌های ترانسفورماتور از پیش آموزش‌دیده (GPT)» استفاده کند.

گربن گفت: «این یک برنامه هوش مصنوعی برای انتخاب اوراق بهادار مالی است. به نظر من اینطور به نظر می رسد که آنها سعی دارند مشاور مالی من را از کار بیاندازند.

جی پی مورگان از اظهار نظر برای این مقاله خودداری کرد.

واسطه ها می ترسند

مشاوران مالی مدت‌هاست که از ورود فناوری به اندازه کافی برای جابجایی نقش آنها در بازارها بیم دارند. این ترس ها تا حد زیادی هنوز محقق نشده اند.

شرکت‌های مدیریت ثروت، از جمله مورگان استنلی و بانک آمریکایی مریل، خدمات ساده روبومشاور ارائه می‌دهند، اما این امر مانع از جمع‌آوری میلیاردها دلار دارایی بیشتر توسط مشاوران انسانی آنها نشده است.

در اوایل این هفته، مدیران جی پی مورگان در کنفرانس سالانه سرمایه گذاران این شرکت، پیشرفت خود را در به کارگیری هوش مصنوعی در سراسر عملیات اعلام کردند.

لوری بیر، مدیر فناوری جهانی، گفت: این بانک که 1500 دانشمند داده و مهندسان یادگیری ماشین را استخدام می کند، در حال آزمایش “تعدادی از موارد استفاده” برای فناوری GPT است.

بیر گفت: «ما نمی‌توانیم در مورد هوش مصنوعی بدون ذکر GPT و مدل‌های زبان بزرگ صحبت کنیم. ما به قدرت و فرصت این ابزارها پی برده‌ایم و متعهد هستیم که تمام راه‌هایی را که می‌توانند ارزشی برای شرکت ایجاد کنند، بررسی کنیم.»

مورگان استنلی در حال آزمایش یک ربات گفتگوی مبتنی بر OpenAI است