TSMC، ASML، دو شرکت مهم تراشه پس از درآمد انویدیا افزایش یافتند

چرا شرکت های کلیدی تراشه TSMC و ASML پس از نتایج Nvidia تقویت می شوند

شرکت هلندی ASML و تایوان TSMCدو تا از مهم ترین شرکت های نیمه هادی جهان، روز پنجشنبه پس از آن قیمت سهام را افزایش دادند انویدیا درآمد سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار داد.

انویدیا درآمد و درآمدی را گزارش کرد که از انتظارات بازار در روز چهارشنبه پیشی گرفت. اما پیش‌بینی فروش حدود 11 میلیارد دلاری آن برای سه ماهه دوم – بیش از 50 درصد بیشتر از تخمین‌های وال استریت – چیزی بود که باعث شد سهام غول آمریکایی در معاملات پس از ساعت کاری بیش از 24 درصد افزایش یابد.

این پیش بینی در حالی صورت می گیرد که تقاضا برای تراشه های مرتبط با هوش مصنوعی آن افزایش یافته است.

انویدیا تراشه‌های واحد پردازش گرافیکی (GPU) را طراحی و به فروش می‌رساند که در مراکز داده استفاده می‌شوند و به برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی کمک می‌کنند. علاقه به هوش مصنوعی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، احتمالاً به دلیل ماهیت ویروسی ChatGPT OpenAI.

افزایش سهام انویدیا باعث افزایش نام تراشه ها در سراسر جهان شده است.

دو مورد از قابل توجه ترین آنها ASML و TSMC هستند. ASML، که مقر آن در هلند است، در اوایل معاملات روز پنجشنبه اروپا بیش از 5 درصد افزایش داشت. TSMC که در فهرست تایوان قرار دارد، بیش از 3 درصد بالاتر بسته شد.

این رالی را می توان با یک واقعیت ساده توضیح داد: انویدیا تراشه های خود را تولید نمی کند. در عوض، برای تولید پردازنده‌های گرافیکی خود به TSMC، پیشرفته‌ترین سازنده تراشه در جهان، متکی است. و TSMC به ماشین‌هایی از ASML متکی است که برای تولید پیشرفته‌ترین نیمه‌هادی‌های جهان مورد نیاز هستند.

مطالب دیدنی
باربری و اتوبار ایت الله کاشانی

پیش بینی صعودی انویدیا برای سه ماهه دوم این انتظار را تقویت کرده است که سفارشات با شرکت هایی مانند TSMC را افزایش دهد که به نوبه خود به تجهیزات ASML متکی است.

کولت کرس، مدیر ارشد مالی انویدیا، روز چهارشنبه در تماس با درآمدهای خود گفت: “ما برای نیمه دوم سال عرضه قابل توجهی بالاتری را خریداری کرده ایم.”

افزایش قیمت سهام در سراسر صنعت ماهیت متمرکز زنجیره تامین نیمه هادی ها را برجسته می کند.

انویدیا بدون شک در طراحی تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرو است، اما به TSMC – بزرگترین و پیشرفته‌ترین سازنده تراشه‌های قراردادی در جهان – متکی است. TSMC تراشه‌هایی را برای شرکت‌های زیادی از جمله اپل تولید می‌کند.

در همین حال، ASML تنها شرکتی در جهان است که می تواند دستگاه لیتوگرافی 200 میلیون دلاری اشعه ماوراء بنفش شدید (EUV) خود را بسازد و بفروشد. این ابزار برای ساخت تراشه‌های پیشرفته مورد نیاز است، مانند آن‌هایی که Nvidia برای پردازنده‌های گرافیکی پیشرفته خود مورد نیاز است.

چرا سرمایه گذاران به دنبال انویدیا هستند تا از افزایش هوش مصنوعی استفاده کنند