سونی از رزبری پای با بودجه جدید، دسترسی به تراشه های هوش مصنوعی حمایت می کند

یک کامپیوتر تک برد Raspberry Pi 2 Model B.

اولی کورتیس | انتشارات آینده | آینده | گتی ایماژ

شرکت پشتیبان خط کامپیوترهای Raspberry Pi سرمایه گذاری جدیدی از واحد نیمه هادی سونی در قراردادی با هدف پیشبرد تلاش های خود در زمینه هوش مصنوعی جذب کرده است.

شرکت Sony Semiconductor Solutions، یکی از شرکت‌های تابعه سونی، مبلغ نامشخصی را در Raspberry Pi Ltd.، شرکت تجاری Raspberry Pi سرمایه‌گذاری کرد.

میزان بودجه فاش نشد، اما ایبن آپتون، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Raspberry Pi، گفت که این شرکت پول نقد را با همان ارزش 500 میلیون دلاری در دور تأمین مالی سال 2021، زمانی که 45 میلیون دلار به دست آورد، جمع آوری کرد.

آپتون در سال 2012 رسپبری پای را با هدف دسترسی بیشتر به رایانه برای جوانان تأسیس کرد. کامپیوترهای تک برد کوچک Raspberry Pi به اندازه یک کارت اعتباری هستند و برای ساخت همه چیز از بالن های ارتفاع بالا گرفته تا زیردریایی های کوچک رادیویی مورد استفاده قرار گرفته اند.

مشتریان رزبری پای در روزهای اولیه عمدتاً سرگرمی ها و معلمان بودند. آپتون به CNBC گفت: از آن زمان این شرکت به یک بازیگر فعال تر در شرکت تبدیل شده است – در یک سال معمولی، تقریباً 70 درصد از فروش آن اکنون از مشتریان تجاری است که محصولاتش را در کارخانه ها یا دستگاه های مصرف کننده جاسازی می کنند.

این معامله رابطه تولیدی موجود بین سونی و رزبری پای را گسترش می دهد. یک شراکت جدید که در کنار این سرمایه‌گذاری شکل گرفته است، باعث می‌شود کاربران و توسعه‌دهندگان Raspberry Pi به پلتفرم Aitrios سونی دسترسی پیدا کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های سنجش بصری را با استفاده از دوربین‌های هوش مصنوعی مجهز به سنسورهای تصویربرداری IMX500 توسعه دهند.

مطالب دیدنی
سهام متا در مدت پنج ماه 170 درصد رشد کرد و تقریباً هیچ رشدی نداشت

آپتون گفت این به بچه ها کمک می کند تا کامپیوترها را همانطور که امروزه وجود دارند درک کنند، نه ماشین های چند دهه پیش.

«بسیار مهم است که ما به بچه‌ها در مورد رایانه‌ها همانطور که الان هستند آموزش دهیم [how they were] 30 سال پیش، آپتون به CNBC گفت: “در حالی که Raspberry Pi به گذشته نگاه می کند، به تحصیلات، ما به سال های شکوه دهه 1980 برمی گردیم، باید آگاه باشیم که سعی نمی کنیم نسخه های سریع تری از کامپیوترهای دهه 1980 بسازیم. “

آپتون گفت که مردم قبلاً محصولات Raspberry Pi را برای کاربردهای یادگیری ماشین آزمایش کرده‌اند و افزود که مشارکت سونی به آنها اجازه می‌دهد در این زمینه کارهای بیشتری انجام دهند.

این در زمان تبلیغات فوق العاده برای صنعت هوش مصنوعی می آید. ChatGPT، چت ربات محبوب هوش مصنوعی OpenAI، به دلیل توانایی آن در تولید محتوای جدید مانند مقاله ها و شعرها از طریق درخواست های ساده کاربر، به یک پدیده ویروسی تبدیل شده است. طبق گزارشات، ChatGPT از زمان راه اندازی در نوامبر سال گذشته، بیش از 100 میلیون کاربر ماهانه جمع آوری کرده است. UBS.

در عین حال، قابلیت‌های ChatGPT منجر به نگرانی‌هایی در جامعه فناوری شده است که ممکن است هوش مصنوعی بیش از حد قدرتمند شده و مشاغل زیادی را جایگزین کند.

در نامه ای سرگشاده ماه گذشته، ایلان ماسک و چند تن دیگر از رهبران فناوری خواستار توقف شش ماهه توسعه هوش مصنوعی پیشرفته تر از GPT-4 – جدیدترین مدل زبان بزرگ OpenAI – با ذکر خطراتی برای جامعه شدند. ایتالیا تا آنجا پیش رفته است که این سرویس را ممنوع کرده و ترس از حریم خصوصی را مقصر می داند.

مطالب دیدنی
سرویس پخش پارامونت با Showtime 27 ژوئن ادغام می شود

آپتون گفت، اگرچه GPT-4 و دیگر مدل‌های زبان بزرگ مانند Bard گوگل چشمگیر هستند، اما او فکر می‌کند که این نگرانی که منجر به هوش مصنوعی با قابلیت هوش عمومی همتراز با انسان‌ها شود، بیش از حد است.

آپتون گفت: “شما می توانید ساده لوحانه بگویید GPT-3 خوب بود، و GPT-4 بسیار بهتر به نظر می رسد، بنابراین GPT-8 یک هوش مصنوعی عمومی و خودآگاه خواهد بود. این احتمالاً یک برون یابی نیست که شما باید انجام دهید.”

تماشا کردن: سه دهه پس از اختراع وب، تیم برنرز لی ایده هایی در مورد چگونگی رفع آن دارد.

سه دهه پس از اختراع وب، تیم برنرز لی ایده هایی در مورد چگونگی رفع آن دارد.